Damak tadınıza uygun bir kahve demlemek istiyorsanız, kahveyi doğru boyutta ve homojen bir biçimde öğütmek gerekiyor. Coğrafi bölge olarak son derece iyi iklim şartları uyumlu kaliteli kahve çekirdeklerini yanlış boyutta, homojen olmayan bir biçimde öğütürseniz eğer, kahveden istediğiniz tadı alamayabilirsiniz.

Evinizde demlediğiniz kahvenin tadı, kahve çekirdeğine, suyun sıcaklığına, kahve / su oranına, demleme süresine ve öğütme boyutuna bağlıdır. Buna ek olarak, vanilya, süt, aroma vb. harici malzemeler de kahvenin tadını etkiliyor. Kahve çekirdeklerini öğütürken yapılan boyut ayarı, su ile çekirdeklerin etkileşime girdiği yüzey alanını arttırdığı için son derece önemidir. İri taneli öğütülmüş kahvenin ince öğütülmüş kahveye oranla su ile temas ettiği yüzey alanı daha düşüktür. Filtre veya Espresso metoduyla kahve demliyorsanız eğer, kahve ile suyun temas alanı azaldıkça, kahve taneleri arasındaki boşluk gittikçe açılır. Bu nedenle de su kahvenin içerisinden daha hızlı akar. Böylelikle daha aromalı ve ekşi bir tada sahip kahve elde edersiniz. Kahve ile suyun yüzey temasının arttığı durumlarda, yani ince öğütme işleminde su kahve içerisinde daha yavaş akar. Bunun sonucunda da daha yoğun ve bitter bir tat elde etmiş olursunuz.

Kahvenin homojen olması da tadı etkileyen diğer bir önemli unsurdur.Eğer kahvenizde hem iri hem de ince öğütülmüş taneler olursa, hem ekşi hem de bitter tatlar ortaya çıkar. Bu da kahvenin kendine özgü bir tadı olmamasıyla birlikte bulanık bir kahve elde etmiş olursunuz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR