Kapat

Kahve ve Etiyopya


Etiyopya, Danakil depresyonunda deniz seviyesinden yaklaşık 100 metre aşağıdan Semien dağlarında deniz seviyesinden 4.600 metre yüksekliğe kadar değişen irtifalara sahip çeşitli topografyasıyla tanınır. Aşırı doğudaki kuru kumlu çöllerden uzak güneybatıdaki yemyeşil tropikal ormanlara kadar çok çeşitli coğrafi alt bölgelere ev sahipliği yapar. Parıldayan olağanüstü topografyaya sahiptir. Sıradağlar, platolar ve bu dağlar arasındaki yüksek vadilerden oluşur. Etiyopya, dünyadaki dördüncü en büyük biyolojik çeşitlilik bölgesidir ve burada başka hiçbir yerde bulunmayan bitki ve hayvanları görebilirsiniz.

Kahve Arabica'nın anavatanı Etiyopya'dır. Zengin bir kahve çeşidine ve çeşitli kökenlerine sahiptir. Etiyopya kahvesi, ülke içindeki coğrafi (rakım, toprak, sıcaklık, yağış, topografya, ekoloji), genotipik ve kültürel çeşitlilik nedeniyle özgün lezzet ve aroma bakımından zengindir. Kahve Etiyopya'da binlerce yıldır güneybatı yaylalarının ormanlarında yetişiyor. Kahve kelimesi, Güney Batı Etiyopya yaylalarında kahvenin ilk keşfedildiği bir yerin adı olan Kaffa'dan gelmektedir.

Botanik kanıtlara göre Arabica Kahvesi, Güneybatı Etiyopya'nın platolarından Yemen'e ve oradan da dünyaya yayılmıştır. Arabica Kahve, güneybatı ve güneydoğu bölgelerinin dağlık bölgelerinde yabani kahve popülasyonlarının hala büyüdüğü Etiyopya'nın afro-montan yağmur ormanlarına özgüdür. Araştırmalar, Etiyopya'nın yabani kahve bitkilerinin küçük bir alanda, karakteristik olarak düşük bir genetik çeşitlilik gösteren Yemen'deki yabani kahve popülasyonlarına kıyasla nispeten yüksek genetik çeşitliliğe sahip olduğunu doğruladı. Etiyopya'da yüksek genetik kahve çeşitliliğinin varlığı, ülkedeki yerli geleneksel kahve üretim sisteminin varlığına bağlanıyor. Ayrıca, kahve bitkilerinin yüksek genetik çeşitliliğinin varlığı, Etiyopya'nın uygun rakımı, bol yağışı, optimum sıcaklığı ve ekim materyallerinden kaynaklanmaktadır.
Etiyopya, uygun rakım, sıcaklık, yağış, toprak türü ve PH değeri kombinasyonu ile kahve yetiştirmek için ideal bir üretim ortamına sahiptir. Kahve Arabica'nın kökeninin merkez üssü olan Etiyopya, çeşitli bir genetik tabana sahiptir. Etiyopya bir dizi kendine özgü Arabica kahvesi üretir ve çok sayıda özel kahve seçkisi satmak için önemli bir potansiyele sahiptir. Etiyopya kahvesi, yoğun tatlar ve aromatikler ile sert tip kahve çekirdekleri üretir. Spesifik meyve karakteri bölgeden bölgeye değişse de, meyve aromaları tüm bölgelerde yaygındır. Narenciye ve çikolata gibi Berry aromatikleri de nispeten yaygındır. 


Addis Ababa Coffee olarak kahve çekirdeklerini anavatanı Etiyopya’da kendi tarlalarımızda üretir, fincanlarınıza ulaşma yolculuğunda etkileyici hale dönüştürürüz.